122

אודותיי

122
ענב גוטליב אליעז, מטפלת בתנועה (MA) פסיכותרפיסטית אקזיסטנציאליסטית
אל לימודי הפסיכותרפיה האקזיסטנציאליסטית, בבית הספר ללימודים גבוהים בסמינר הקיבוצים, הגעתי לאחר כמה תחנות משמעותיות בחיי.
את לימודי האקדמיים התחלתי באוניברסיטת תל אביב בחוג להיסטוריה כללית ובחוג למדע המדינה (BA) שם נחשפתי לראשונה אל התהליכים ההיסטוריים והמדיניים אשר הולידו את הפילוסופיה האקזיסטנציאליסטית, אל הספרות האקזיסטנציאליסטית של דוסטויבסקי, קפקא, קאמי וסארטר ואל הפסיכותרפיה היונקת מן המשנה הפילוסופית והספרותית העשירה.

התעניינותי בטיפול החלה כמה שנים מאוחר יותר, כאשר עסקתי בהדרכת ריקודים סלוניים. כמורה לריקוד הבנתי כי שיעורי הריקוד הפרטיים מהווים, עבור תלמידי, מקום מפלט, "אי של שקט" בתוך העולם הרועש. פגשתי אנשים, שבוע אחר שבוע במקום בו הם זוכים להתמסר לצלילים ולתחושות הריקוד, אך במקביל נתקלים גם בקושי ליצור אינטימיות, בפחד להיחשף יתר על המידה, בקושי להוביל או להיות מובלים ובחרדות הבמה שליוו אותם. חשתי כי התנועה והמוזיקה יש בהם כוחות מרפאים, אך יותר מכך, הבנתי את חשיבות יצירת הקשר האנושי כבסיס לשינוי והתפתחות.הבנתי כי מעבר ללימוד הטכניקה והצעדים תלמידי הרגישו כי הם מצליחים להשמע ולהראות, להתבטא ולהיות משמעותיים עבורי- ולו רק לשעה או שעתיים בשבוע. ההכרה בחשיבותו של הקשר האנושי במפגש המורכב הזה הולידה בי את הרצון והצורך ללמוד את מלאכת הטיפול. 

כאדם המחפש את דרכו המיוחדת בעולם פניתי אל הגישה האקזיסטנציאליסטית מתוך אמונה אמיתית ביסודותיה: אינדבידואליזם, מחשבה מקורית, חיפוש אחר משמעות והתמודדות עם יסודות קיומנו בעולם. גישה טיפולית זו, המעלה על נס את חשיבות פתיחות הדיאלוג שבין המטפל והמטופל מהווה בסיס להשקפת עולמי הטיפולית.

לאחר מכן המשכתי גם לתואר שני בלימודי טיפול בתנועה באוניברסיטת חיפה (MA) וכעת משלבת בין הטיפול בתנועה, והחשיבה על הגוף בתוך הטיפול, לבין המחשבה האקזיסטנציאליסטית.

כיום אני עובדת כמטפלת בתנועה ופסיכותרפיסטית במרכז הרב תחומי לטיפול בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בבית החולים בני ציון, מלמדת בסמינר הקיבוצים ומטפלת בקליניקה פרטית בעין העמק (צמוד ליקנעם) 

בקליניקה אני פוגשת ילדים, נוער ובוגרים לטיפול בתנועה ובשיחה ולהדרכות הורים