122

מהו טיפול עבורי

122
לעתים אני מדמה את הטיפול למעין "עיר מקלט", מקום אליו ניתן לברוח מן המציאות ולהתקרב אל עצמך- אל הטוב ואל הרע שבך.

כמטפלת אני שואפת להגיע למצב בו חדר הטיפולים יהווה עבור המטופל מקום בו הוא יוכל לבטא הכל - החל ממה שעשוי להתפס בעניו כמשעמם ונדוש ועד הדברים שקשה, או בלתי אפשרי לומר במקומות אחרים אשר מחוץ לחדר.

בתוך החדר אני מנסה ליצור את התנאים האופטימליים ליצירת דיאלוג פתוח ואותנטי מתוך אמונה כי כך ניתן  לפתוח את המרחב הטיפולי לאותם מקומות קשים ומביכים, סודיים ואינטימיים, מקומות כואבים אשר עטופים בחרדה ובפחד.
מבחינתי לטפל באדם זה בראש ובראשונה ליצור קשר, להיות אתו ולחקור יחד מקומות שרוב האנשים סביבו אינם חשופים להם כלל או נמנעים מהם מסיבות שונות. אני סבורה כי יצירת אפיקים של שיחה על מקומות שאנו נוטים להחביא עשויה לעזור למטופל לבטא את רגשותיו וכך, אולי, למנוע אפיקי ביטוי אלטרנטיביים כמו מחלות פסיכוסומטיות, פרצי תוקפנות, מצבי רוח ובעיות תקשורת עם האחר.

אחת מן המשימות הטיפוליות החשובות ביותר עבורי היא להצליח לראות את המטופל בתוך עולמו הייחודי ללא הנחות יסוד מוקדמות. הבנת המטופל בתוך עולמו מאפשרת לי להתבונן ולחקור את התופעות והחוויות אשר ממלאות את מציאות חייו ולחפש יחד אתו אחר משמעות  תחושותיו. השאיפה לחקור את דרכו ועולמו של המטופל נובעת מן הרצון להגיע להבנה רב מימדית של התופעות ומערכות היחסים בחיי המטופל מזויות ואספקטים שונים, הבנה כזו תאפשר לנו להתבונן על הדברים מנקודת מבט רחבה ומעמיקה יותר.

ערוץ חשוב בדיאלוג הנוצר ביני לבין המטופל הוא השימוש בשיח של "כאן ועכשיו", כלומר, התייחסות לאירועים המיידיים המתרחשים בשעה הטיפולית וניהול דיאלוג פתוח עליהם. פרופסור ארוין יאלום, סבור כי הטיפול הוא למעשה מיקרוקוסמוס המעיד, לעתים, על הקוסמוס הכללי של המטופל: על האופן בו הוא מתנהל בעולמו ועל מערכות היחסים אותן הוא יוצר. כמטפלת אני מנסה לזהות תכונות ודפוסי התנהגות של המטופל ולברר עם עצמי אילו תחושות מתעוררות בי כלפיהן. דיון עדין ונכון בתחושות אלו עשוי להמחיש למטופל אלו תחושות הוא עשוי לעורר בסביבתו ללא צורך לנחש ולשער את רגשותיהם של הסובבים אותו, אלא תוך הישענות על תחושותי, כשותפה לתהליך הטיפול.